Cesta za umením

Základná umelecká škola už po štvrtý krát zorganizovala zájazd za umením ako inú organizačnú formu vyučovania pre svojich žiakov. Hlavným cieľom je stretnúť sa s pravým umením, umelcami, či architektonickými stavbami, dielami v autentickom prostredí. Naši žiaci tak prostredníctvom umenia majú umelecký zážitok, ktorý vzbudzuje v nich motiváciu a záujem, ale i obdiv o umenie, ktoré na ZUŠ študujú.

Image

     Cestou autobusom do Košíc sprevádzala výkladom o prírode, či zaujímavosťami okolitých miest pani riaditeľka Mgr. Slebodníková. Prvá návšteva všetkých účastníkov zájazdu viedla do prekrásneho chrámu Dómu sv. Alžbety i s výstupom na severnú vežu s výhľadom na hlavné námestie na košické divadlo. Východoslovenská galéria na Alžbetínskej ulici pripravila prehliadku výstavy mladého umelca Marka Blaža a súčasne pracovníci galérie pripravili pre našich žiakov výtvarný workshop.

Image

     Najprv žiaci, ale i dospelí hľadali pozorne v umeleckých dielach Marka Blaža skryté, zakódované predmety, ako súčasť výtvarného diela, neskôr sami dotvárali vlastnou fantáziou „citácie“ slávnych umelcov do post moderného vlastného artefaktu. K dispozícii im boli temperové farby, suchý pastel, výkresy a samotné citácie slávnych umelcov. Všetci dali na výkres svoj fantazijný svet a tak vzniklo mnoho pekných výtvarných diel, ktoré si lektorky galérie nafotili a zapracujú to na svoju web stránku. Určite diela, ktoré vytvorili žiaci, nájdu miesto na výstavnom panely v našej ZUŠ.

Image

     Chvíľu voľna, oddychu, či nákupov si všetci vychutnávali v nákupnom centre auparku, no s napätím s očakávala chvíľa – návšteva Domu kultúry Divadla Cassovia s predstavením muzikálu Krysař. Krysař – český muzikál v prevedení slovenských hercov, spevákov superstar ako Lukáš Adamec, Peter Cmorík, či Mirka Partlová… poskytol všetkým zážitok z prekrásnych piesní, tanečno-baletnej zložky, humorných scén, či napätého deja, v stále meniacej sa scéne.

Image

     Cesta za umením je o to veselšia a zaujímavejšia, že sa upevňujú vzťahy nie len medzi žiakmi štyroch odborov , ale i medzi rodičmi, starými rodičmi, či učiteľmi, ktorí sa spolu so svojimi zverencami zúčastnili umeleckého zájazdu. Už teraz sa bude monitorovať výber muzikálu, ktorý bude cieľom cesty za umením 5.
Autor článku a foto:
Mgr. Ľuboslava Slebodníková

 

Print Friendly, PDF & Email